Yaklaşık 350 yıllık geçmişi olan prezevatiflerin farklı formlarda çok eski örnekleri vardır. Son yıllarda daha çok bulaşıcı hastalıklara karşı önlem amaçlı kullanılan prezervatiflerin birçok kullanım amacı vardır.

Asıl amacı doğum kontrol olan bu ürünlerin pekçok çeşidi de mevcuttur. Ürünün içerisinde bulunan spermisit maddesi sperm ile direkt temas ettiği için canlı spermi öldürmektedir. Doğal olarak bir taşma vs olması durumunda bile büyük ölçüde gebelik engellenmiş olur. Erkeklerin penis başlarına takarak yukarı doğru çekmek suretiyle giydirdikleri prezervatifler dünyada en çok kullanılan tek kullanımlık tüketim mallarından birisidir.

Özellikler son zamanlarda yüzlerce farklı çeşidi üretilen prezervatiflerin en çok tercih edilen tipleri aşağıdadır.

Geciktiricili: Toplam tüketilen prezervatiflerin yarısı bu gruptaki ürünlerdir.

Renkli: Fantezi amacıyla kullanılıyor

Tırtıklı: Erkeğin daha fazla zevk almasını amaçlayan bu ürünlerin üzerinde desen ve tırtıklar bulunmaktadır.

Kokulu: Genellikle naneli tipleri tercih edilmektedir. Tat olarak bir farklılık vermesede afrodizyak kokuluları da oldukça tercih edilir.

Bunların haricinde kalın veya ince olarak gruplanan prezervatifler her kullanıcı için farklı boylarda alternatiflere sahiptir. 


Geciktirici Prezervatifler

Erken boşalma problemlerinin yaygınlığından kaynaklı olarak olsa gerek en çok bu tip prezervatifler talep görmektedir. Cinsel ilişki süresini uzatmak gibi bir hedefi olan bu tip ürünlerin içerisinde benzodin adıyla bilinen ve penisi bir nebze uyuşturan kimyasal bulunur. His alma eşiği azalan penis daha uzun süre cinsel birlikteliği yakalamış olur.

Erkek için tatmin açısından pek bir faydası olmasa da partnerin boşalmasını bekleyerek beraber gelmeleri için oldukça önemlidir. En fazla tercih edilen bu tip prezervatif ise Okey Rötar 10 isimli üründür. Kadın ve erkek için boşalma süresini uzatan bu tip ürünlerin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.Geciktirici tip prezervatifler boşalma süresini ortalama olarak 250 saniyeye kadar uzatabilmektedir. Özellikle erken boşalma problemleri olanlar için ciddi bir süre olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı bir bireyin destek almadan 180 saniye içerisinde boşalması normal kabul edilmektedir.

Bu ürünlerin genellikle partnerinizi de geciktireceğini unutmamanız gerekmektedir. Özellikle partnerizin boşalma süresi sizden çok daha fazla ise bireysel olarak geciktirici jel kullanıp normal prezervatif takmanız avantajınıza olacaktır.Erekte olmanızı bazı şartlar altında engelleyebileceğini bilmeniz gerektir, tavsiye edilen ise cinsel birliktelik öncesi böyle bir endişeniz varsa destek ilaç almanızdır. Okey markalı geciktiriciler genellikle en çok tercih edilen ürünlerdir.

Bu ürünün penisinizi uyuşturarak his kaybına (geçici olarak) sebep olduğunu unutmayın, ilk kullananlarda daha çok erekte problemleri olsa da genellikle 4 dakika içerisinde boşalma gerçekleşmektedir.


En İyi Prezervatif Makaları Nelerdir?

Dünya üzerinde profesyonel olarak prezervatif üreten iki firma bulunmaktadır. Bunlar Durex ve Okey’dir. Kendi aralarında birbirlerine karşı bazı avantaj ve dezavantajları mevcuttur.Örneğin büyük boy prezervatif kullananlar için en ideal ürünler Okey markasında bulunmaktadır. Durex’in ise kayganlaştırıcısı daha güçlüdür ve iyi performans göstermenizi sağlar. Ayrıca Durex daha elastik ve kavrayıcıdır fakat Okey’in özellikli ürünleri daha fazla etkilidir. Durex daha elastik olduğu için yırtılma ihtimali daha yüksektir. Bu iki marka içerisinden ihtiyacınız olan özellikteki ürünü seçmek ise size kalmış birşeydir.

En çok tercih edilen geciktiricili prezervatif kategorisinde tartışmasız en başarılı marka ise Okey’dir. Sağlığınız için kullandığınız ürünün bedeni ve bilinen iyi bir marka olması önemlidir.

Sağlıksız şartlarda üretilen prezervatifler ciddi idrar yolu rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Aynı şekilde kalitesiz ürünlerin tercihi neticesinde bulaşıcı hastalığa yakalanabilir veya var ise bir bulaşıcı rahatsızlığınız partnerinize geçirebilirsiniz.